Przejście do pierwszej części wykładu


Panel sterowania aplikacji

Specjalny rodzaj formularza - na którym użytkownik wybiera operację lub grupę operacji na danych. Wybór następuje poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku. Tego typu formularz nie jest połączony z żadną tabelą ani kwerendą i składa się wyłącznie z przycisków, tekstów i elementów graficznych.


Kreator formularzy

Projektant tworzy formularz odpowiadając na pytania zadawane przez program. W przypadku tabel połączonych związkiem jeden do wiele - na przykładzie tabel Osoba i Departament - mamy kilka możliwości.

(1)  Rozwiązanie z podformularzem. Wybieramy:

Oto formularz wygenerowany przez kreator:

Przy pomocy tego formularza jest możliwość wyświetlania departamentów i osób w nich pracujących jak również jest możliwość wstawiania nowych departamentów i wstawiania nowych pracowników. Można aktualizować i usuwać rekordy pod warunkiem zachowania spójności referencyjnej między tabelami.
 

(2)  Rozwiązanie typu "Lookup". Wybieramy:

Pojedynczy formularz o osobie z dodanymi informacjami o departamencie, gdzie dana osoba pracuje (formularz oparty na kwerendzie - złączeniu tabel Osoba i Departament).

Wygenerowany formularz:

Przy pomocy tego formularza jest możliwość wyświetlania pracowników razem z informacją o ich departamencie jak również jest możliwość wstawiania nowych pracowników – z przypisaniem ich do istniejącego departamentu. Można aktualizować dane o pracownikach i departamentach i usuwać rekordy pracowników pod warunkiem zachowania spójności referencyjnej.
 

Arkusz właściwości obiektu

Właściwości formularza i jego elementów ogląda się i ustala, przechodząc do ich arkusza właściwości - w widoku Projekt wybierając "Właściwości" ("Properties") albo z menu podręcznego albo z paska narzędzi albo z menu "Widok" ("View"). Oto arkusz właściwości obiektu formularza:

 

Podstawową właściwością formularza jest Źródło rekordów ("Record Source") określające skąd pochodzą dane wyświetlane w formularzu. Może nim być tabela lub kwerenda. Źródło rekordów jest tutaj kwerendą zdefinowaną za pomocą instrukcji SELECT – bez pamiętania tej kwerendy pod osobną nazwą. 

Zauważmy, że wśród właściwości brakuje nazwy formularza. Jest tylko tytuł formularza - Tytuł (Caption). Jak zobaczymy dalej, nazwa formularza jest atrybutem obiektu formularza dostępnym w kodzie VBA. Natomiast w przypadku elementów formularza ich nazwy są dostępne na ich arkuszach właściwości jako Nazwa (Name).
 

Menedżer panelu przełączania

Do tworzenia formularzowych menu aplikacji służy specjalny program usługowy o nazwie Menedżer panelu przełączania ("Switchboard Manager") dostępny z menu "Narzędzia -> Narzędzia bazy danych -> Menedżer panelu przełączania" ("Tools -> Database Utilities -> Switchboard Manager").

Oto rezultat:

Sekcje formularza

Formularz składa się z następujących sekcji:

Tak jak była o tym uprzednio mowa, istnieje możliwość podziału całego formularza na strony a dla stron też można określić nagłówek i stopkę strony.
 

Dozwolone operacje na danych

Zestaw operacji na danych dostępnych poprzez formularz ustawia się za pomocą następujących właściwości przyjmujących wartości TAK, NIE:

  1. Edycja dozwolona (Allow edits)
  2. Usuwanie dozwolone (Allow deletions)
  3. Dodawanie dozwolone (Allow additions)
  4. Tylko wprowadzanie danych (Data entry)

Przy ich użyciu można w szczególności określić, że formularz będzie używany:

  1. tylko do wprowadzania nowych rekordów (1-2 NIE, 3-4 TAK);
  2. tylko do odczytu danych z bazy danych (1-4 NIE);
  3. tylko do modyfikowania danych bez możliwości wprowadzania nowych rekordów (1-2 TAK, 3-4 NIE);
  4. zarówno do wprowadzania nowych rekordów jak i do modyfikacji istniejących, w tym usuwania (jest to domyślne ustawienie: 1-3 TAK, 4 NIE).

Pozwala to ustalić dla każdego formularza jakie operacje może na nim wykonywać użytkownik zgodnie z przeznaczeniem danego formularza eliminując nieprawidłowe jego użycia – przyczyniając się do zachowania spójności danych w bazie danych.
 


Przejście do trzeciej części wykładu