Opis przedmiotu

Wykłady i zajęcia laboratoryjne mają na celu zapoznać studentów z podstawami fizyki na ogólnym poziomie akademickim z uwzględnieniem aspektów informatycznych. Podczas zajęć laboratoryjnych studenci będą mieli możliwość budowania aplikacji komputerowych modelujących zjawiska fizyczne omawiane w trakcie wykładów. W celu realizacji tego zadania jest udostępnione odpowiednie środowisko programistyczne. W wykładach przedyskutowano następujące zagadnienia: kinematyka punktu materialnego i bryły sztywnej w różnych układach odniesienia; prawa zachowania; dynamika i prawa Newtona; grawitacja; zagadnienie ruchu wielu ciał; ruch planet; drgania; teoria sprężystości; teoria płynów; ciepło i prawa termodynamiki; fale mechaniczne w ośrodkach ciągłych i fale elektromagnetyczne; optyka geometryczna; podstawy mechaniki kwantowej: równanie Schrödingera; podstawy fizyki ciała stałego: przewodniki, półprzewodniki i nadprzewodniki prądu elektrycznego, fullereny.

Wymagania wstępne

Tematy wykładów

  1. Prawa fizyki (prawa zachowania, teorie fizyczne, komputer a teoria fizyczna)
  2. Modelowanie procesów fizycznych
  3. Kinematyka punktu materialnego
  4. Kinematyka bryły sztywnej i dynamika
  5. Grawitacja
  6. Drgania i fale
  7. Mechanika ośrodków ciągłych
  8. Mechanika cieczy i gazów
  9. Termodynamika
  10. Pole elektromagnetyczne
  11. Optyka
  12. Teoria względności Einsteina
  13. Mechanika kwantowa
  14. Fizyka ciała stałego

Organizacja przedmiotu, zaliczenia

Podstawową formą zapoznawania się z przedmiotem są umieszczone w sieci wykłady. Wszelkie wątpliwości można rozstrzygać podczas cotygodniowych konsultacji, a także (w dowolnym terminie) na forum, w wątku dotyczącym odpowiedniego wykładu. Ponadto część zajęć odbędzie się w gmachu uczelni.

Ocena będzie obejmowała aktywność i wykazaną wiedzę na zajęciach w uczelni (mini-projekty), testy z wiadomości wykładowych.

Literatura