BUDDYZM:

Bukkyo inaczej Buddyzm narodził się w Indiach i przybył do Japonii przez Chiny i Koreę. W połowie szóstego wieku Koreański władca Paekche wysłał prezent do cesarza w postaci statuy przedstawiającej Buddę oraz kilku kopii sutr. Buddyzm szybko rozprzestrzenił się na wyższe klasy społeczne dzięki klanowi Soga (Wśród tego klanu najwięcej zdziałał książę, Shotoku (701-756), który wybudował wiele świątyń buddyjskich takich jak na przykład Horyuji (w dzisiejszej prefekturze Nara).

Cesarz Shomu ustanowił Buddyzm jako oficjalną religię Japonii, wybudował on wtedy także wspaniały kompleks świątynny Todai-Ji, a w nim postawił monumentalny posąg Buddy. W okresie Kamakura pojawiły się dwie niezwykle istotne rzeczy. Po pierwsze - została założona japońska szkoła Zen-Buddyzmu - kierowana przez Eisai (1141-1215) - założyciela sekty Rinzai, a później nieco zmodyfikowana, przez Dogen (1200-1253), założyciela sekty Soto. Zen-Buddyzm stał się najważniejszą religia klasy wojowników - samurajów. Podstawą tej szkoły były medytacje (zazen) oraz irracjonalne zagadki (koan). Różnica między Rinzai Zen, a Soto Zen jest taka, że pierwszy przywiązywał większa uwagę do koan. No i po drugie - Buddyzm zaczął odgrywać coraz większa role w życiu prostych ludzi. W okresie Edo, Szogunat Tokugawa wymagałby każdy był powiązany ze świątynia Buddyjska. W okresie Meiji powstała fala antybuddyjska. Rząd starał się wyprzeć wpływ Buddyzmu na świątynie Shinto oraz ustanowić Shintoizm wiara narodowa.

 Buddyzm w dzisiejszych czasach doskonale współgra z Shintoizmem i często są ze sobą utożsamiane przez Japończyków. Chociaż wiele osób obecnie nie odczuwa przynależności do żadnej religii, większość jednak przestrzega shintoistycznych i buddyjskich tradycji i ceremoniałów. Na przykład uroczystości ślubne zwykle odbywają się według tradycji shinto, a pogrzeby są w większości buddyjskie. Jest wiele różnych odłamów buddyzmu. W świątyniach jest zawsze posąg Buddy (zwany butsuzo), przed którym wierni palą kadzidło. Wiele rodzin posiada również w domach buddyjskie ołtarze poświęcone czci przodków.

 

Buddyzm we współczesnej Japonii (dane na rok 1997)

Ołtarze, świątynie, kościoły, misje, inne:  87 429

Duchowieństwo (kapłani, księża, zakonnicy):  236 087

Wierni: 91 583 843

 

                                                       

                                                                           (zdj. Świątynia Buddyjska)