Dzień Kultury - "Bunka-no Hi"3 listopada w Japonii, w całym kraju obchodzony jest Dzień Kultury, ustanowiony w rocznicę obecnej Konstytucji Japonii z 1946 roku. Dla uczczenia tego wydarzenia, dwa lata później zaczęto obchodzić święto Dnia Kultury, by krzewić główne ideały Konstytucji: miłość do pokoju i wolności i promocja kultury.
Faktycznie konstytucja weszła w życie 3 maja 1947 roku, mimo to postanowiono, że będą obchodzone dwa niezależne święta i przez to, też jednocześnie dwa dni wolne od pracy.
Dziwnym trafem prawie zawsze 3 listopada jest przepiękna pogoda. Przez 32 lata od 1965 do 1996 roku tylko trzy razy w Dzień Kultury padał deszcz. Agencja Meteorologiczna w Japonii posiada podobno listę dni, w których pogoda jest prawie zawsze taka sama co roku.
3 listopada odbywa się bardzo wiele uroczystości, na przykład w Pałacu Cesarskim w Tokio odbywa się doroczna ceremonia wręczenia nagród cesarskich z różnych dziedzin nauki, sztuki i kultury. W 1996 roku nagrodę w dziedzinie filmu odebrał z rąk cesarza Andrzej Wajda. Wśród zdobywców tej nagrody w przeszłości znalazło się również trzech amerykańskich astronautów z Apollo 11.
Około 3 listopada odbywa się wiele kulturalnych wydarzeń promujących rozwój i szerzenie sztuki i kultury, organizowane są liczne ceremonie wręczenia nagród związanych z działalnością na rzecz kultury.