Dzień Sportu - "Taiiku-no hi"
Drugi poniedziałek października to "Taiiku-no hi" czyli Dzień Sportu promujący kulturę fizyczną i zdrowy styl życia poprzez aktywność fizyczną. Dzień Sportu ustanowiono z okazji Olimpiady w Tokio w 1964 roku, dwa lata później. Olimpiada odbywała się w dniach od 10 do 24 października. Do 1999 roku, "Taiiku-no hi" obchodzono 10 października, a od 2000 roku zmieniono datę na drugi poniedziałek tego miesiąca.

Dlaczego Letnie Igrzyska Olimpijskie odbywały się w październiku? Z powodu pogody. Na olimpiadę przyjeżdżali zawodnicy z niemal wszystkich krajów świata: ciepłych i bardzo zimnych, ale i jedni i drudzy mogli mieć kłopoty z aklimatyzacją. Żeby tego uniknąć wybrano najbardziej stabilną porę roku - jesień. W porównaniu z innymi miastami, w których później odbywały się Igrzyska, w Tokio stosunkowo często padał deszcz. Przed Igrzyskami zapytano meteorologów, jaki miesiąc będzie najlepszy pod względem pogody i ustalono, że wczesną wiosą pogoda jest bardzo niestabilna, lata są zbyt gorące i wilgotne, wczesną jesienią przechodzą przez Japonię tajfuny i środek października będzie najlepszy, bo niebo staje się czysto- niebieskie i już nie zagrażają wietrzne kataklizmy.

Prognozy meteorologów potwierdziły się. Ceremonia Otwarcia Igrzysk odbyła się przy pięknym niebie bez najmniejszej chmurki. Od tamtego czasu, Japończycy nadal modlą się o dobra pogodę na Dzień Sportu, bo w tym właśnie czasie, wiele imprez odbywa się na świeżym powietrzu.

Co roku,"Kyoiku-no Mori Park" w dzielnicy Bunkyo zamienia się w teren ćwiczeń i zawodów. Każdy może zrobić sobie test zdrowotny i uzyskać rady zdrowotne od doświadczonych sportowców.

Ponadto odbywa się wiele gier i zabaw organizowanych w parkach i na skwerach.