Info
Home Info Przepisy Etykieta Słownik Adresy

 

 

horizontal rule

    Od pokrytych śniegiem gór na Hokkaido, po słoneczną Okinawe, można znaleźć pewną różnicę pomiędzy potrawami w różnych rejonach Japonii. Klimat w różnych częściach Japonii jest bardzo różny, produkty są więc także różne. Lecz jedno łączy wszystkie regiony. Wszędzie fundamentalną część prawie każdej potrawy stanowi ryż. .Jest on jedną z nielicznych roślin, którą udawało się wyhodować na jałowej, kamienistej ziemi. Ryż właściwie to nie tylko potrawa, to także część kultury. Wiele z japońskich obyczajów zawiera w sobie rytuały związane z ryżem jak chociażby stosowany przez zawodników Sumo rytuał rzucania ryżu przed walką. Ponad to od początku aż do połowy XIX wieku ryż był stosowany jako środek płatniczy, ranga panów feudalnych była określana na zasadzie ilości ryżu posiadanego przez nich.
Dla Japończyków ryż jest wartością nadrzędną. Integralną częścią ich kultury i życia.
   
    Z drugiej strony wody otaczające Japonię, ogrzewane przez prąd Kuroshio, obfitują w wielość gatunków ryb, skorupiaków i innych zwierząt morskich. Nie dziwi więc fakt, że sushi - kombinacja przyprawionego ryżu i surowej ryby - stało się narodowym daniem Japończyków.
    W przypadku sushi najważniejszą sprawą jest świeżość i kwestia warunków higienicznych w trakcie jego przygotowania. Świeże ryby mają bardzo delikatny zapach. Jeżeli w jakiejś restauracji zetkniesz się ze zbyt silnym zapachem lub w skrajnych przypadkach z czymś co przypomina zapach amoniaku, odejdź i nigdy nie wracaj do tego miejsca. Dobry kucharz używa tylko świeżych ryb, przechowuje je w postaci dużych porcji w chłodni i rozmraża je bezpośrednio przed użyciem.
    Drugą bardzo istotną sprawą jest ryż. Używa się zazwyczaj ryżu krótko lub średnioziarnistego. Dobry kucharz nigdy nie dopuści do połamania się ziaren. Powinien również kleić się, tworzyć zwartą całość, która nie rozpadnie się w momencie, gdy podniesiesz sushi do ust. Nie powinieneś jednak mieć żadnych kłopotów z rozgryzieniem go.


   Dlaczego warto jeść sushi? Przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Ryby dostarczają protein i zawierają wyłącznie nienasycone kwasy tłuszczowe; glony są bogatym źródłem witamin (witaminy A w szczególności), jodyny i minerałów; tofu zawiera duże ilości wapnia; ryż dostarcza karbohydratów. Surowe ryby są jednym z głównych elementów diety z wyspy Okinawa, której mieszkańcy są rzekomo najzdrowsi na świecie. Amerykańscy badacze zalecają również jedzenie tylko surowego tuńczyka - gotowany lub smażony może wywoływać zatrucie histaminowe.
Trzeba jednak dodać, że występują również pewne ograniczenia zdrowotne. Dotyczą one w szczególności kobiet w ciąży. Bakterie i produkowane przez nie substancje występujące w mięsie ryby mogą wywoływać zawroty głowy i swędzenie skóry oraz typowe objawy zaburzeń gastrycznych jak wymioty i biegunka

    No cóż zapewne jak większości z was wiadomo, japończycy bardzo często używają pałeczek. Jeżeli jedzą potrawę japońską bez pałeczek nie ma mowy o jedzeniu. Aczkolwiek w momencie gdy spożywają na przykład pizzę, lub inne potrawy zagraniczne złożone z mięsa używają jak my sztućców.
    Zanim zabierzecie się do japońskiej potrawy najpierw musicie się chwilę napawać wyglądem tej potrawy (a wyglądają naprawdę świetnie). Oczy są przy jedzeniu tak samo istotne jak żołądek. Właściwie to japońskie potrawy mogą się starać o poświęcenie im osobistego działu w sztuce pięknej. Często jedzenie podaje się pod otoczenie, no i dobiera się odpowiednie talerze, szklanki, no i oczywiście niezwykle ważny w tym momencie jest kolor pałeczek. Pałeczki odgrywają nawet ważniejszą rolę niż sam posiłek.


 

 

horizontal rule