«poprzedni punkt    następny punkt »


5.1. Definicja relacji równoważności

Przykład 5.1.1

Niech X oznacza zbiór samochodów, które zostały wyprodukowane w latach 1951-2000. Zdefiniujemy w zbiorze X relację binarną ~ taką, że dla dowolnych x, y ÎX,

x ~ y wttw samochody x i y mają ten sam rok produkcji.

Relacja ta tworzy w zbiorze X pięćdziesiąt grup-klas. Oznaczmy te klasy kolejnymi liczbami rzymskimi I, II, III,... w taki sposób, że do klasy XL należą wszystkie te samochody, które zostały wyprodukowane w 1990 roku, a do klasy V - wszystkie te samochody, które zostały wyprodukowane w 1955r. Jeśli chcemy ustalić np. podatek drogowy, uzależniony od roku produkcji samochodu, to zamiast podawać wysokość podatku dla każdego xÎ X, wystarczy określić funkcję Podatek na klasach I, II,...,L. Podatek (IX) = x oznacza, że właściciele samochodów wyprodukowanych w 1959 roku płacą podatek w wysokości x zł.

Zauważmy, że relacja ~ jest zwrotna (dla wszystkich x, x~x), jest symetryczna (dla wszystkich x, y, jeśli x~y, to y~ x) oraz jest przechodnia (jeśli x~y i y ~z, to wszystkie trzy samochody zostały wyprodukowane w tym samym roku, czyli w szczególności, x i z są z tego samego roku). Własności zwrotności, symetrii i przechodniości przysługujące relacji = przeniosły się na relację ~.

Definicja 5.1.1

Relację binarną ~ określoną w zbiorze X nazywamy relacją równoważności wtedy i tylko wtedy, gdy relacja ~ jest zwrotna, symetryczna i przechodnia, tzn. dla wszystkich x, y, z Î X,

  1. x ~ x ,
  2. x ~ y implikuje y ~ x,
  3. jeśli x ~ y i y ~ z, to x ~ z.

Symbol relacji równoważności, jak to zwykle bywa w przypadku relacji binarnych, piszemy pomiędzy argumentami.

Przykładami relacji równoważności jest relacja równości, relacja równoległości prostych na płaszczyźnie, relacja podobieństwa trójkątów. Innym przykładem relacji równoważności jest relacja ~ zachodząca w zbiorze RR wszystkich funkcji f : R ® R określona następująco: dla dowolnych funkcji f, g ze zbioru RR ,

f ~ g wttw f(x) = g(x) dla wszystkich x Î R.

Na przykład, funkcje (x+1)*(x+1) i x2 +2x +1 przyjmują te same wartości dla wszystkich argumentów, są więc w relacji ~. Relację tę oznacza się zwykle symbolem równości =.

Natomiast relacja r, określona w zbiorze R R warunkiem

f r g wttw f(x) = g(x) dla pewnego x Î R,

nie jest relacją równoważności. Chociaż jest to relacja zwrotna i symetryczna, to nie jest to jednak relacja przechodnia. Weźmy na przykład trzy funkcje f(x) = x, g(x) = x2, h(x) = 2x. Mamy (f, g) Î r , bo f(1) = g(1) =1, oraz (g, h) Î r, bo g(2) = h(2)= 4, ale nie istnieje takie xÎ R, dla którego 2 x = x (zawsze mamy x< 2 x ). Zwróćmy uwagę na różnicę między definicjami relacji ~ i relacji r. W pierwszym przypadku równość zachodziła dla wszystkich argumentów, natomiast w przypadku relacji r, wystarczy jeden punkt, w którym funkcje są zgodne. Taki warunek jest zbyt słaby by udowodnić przechodniość relacji r.

Rys. 5.1.1 (a) Funkcja f(i) = 10+i jest izomorfizmem odwzorowującym graf G' na G". (b) Przykład grafów nieizomorficznych (rożne liczby wierzchołków). (c) Przykład grafów nieizomorficznych (różne rzędy wierzchołków).

Pytanie 5.1.1: Czy relacja r określona dla dowolnych podzbiorów A, B zbioru X warunkiem

A r B wttw A È B = B,

jest relacją równoważności?

Przykład 5.1.2

(1) Niech będzie zbiór P programów napisanych w jakimś ustalonym języku programowania (np. w języku Java). Określimy relację binarną między programami następująco:

p1 » p2 wttw dla dowolnych danych d, program p1 kończy obliczenie dla d wtedy i tylko wtedy, gdy p2 kończy obliczenie dla d, oraz, jeżeli dla tych samych danych oba programy mają obliczenie skończone, to wyniki tych programów są identyczne.

Taka relacja jest oczywiście zwrotna, symetryczna i przechodnia. Jest więc relacją równoważności. Zwróćmy uwagę, że dwa programy równoważne w sensie tej definicji mogą się bardzo istotnie różnić, np. kosztem realizowanego algorytmu.

(2) Niech G'= <V', E'> i G" = <V", E"> będą dwoma grafami i f funkcją wzajemnie jednoznacznie odwzorowującą zbiór wierzchołków V' na V", f : V'® V", zachowującą relację sąsiedztwa, tzn. dla dowolnych v', u' Î V',

(v', u') Î E' wttw (f(v'), f(u'))Î E".

O przekształceniu f mówimy, że jest izomorfizmem odwzorowującym G' na G''.

Rozważmy teraz relację » zachodzącą między dwoma grafami wtedy i tylko wtedy, gdy istnieje izomorfizm odwzorowujący G' na G". O takich grafach mówimy, że są izomorficzne.

Grafy przedstawione na rysunku 5.1.1(a) są izomorficzne. Funkcja f(i)= 10*i ustala wzajemnie jednoznaczne przekształcenie pierwszego z grafów na drugi, zachowujące relację sąsiedztwa. Grafy przedstawione na rysunku 5.1.1(b) nie są izomorficzne, bo liczby wierzchołków w tych grafach są różne, a grafy przedstawione na rysunku 5.1.1(c) też nie są izomorficzne, bo jeden z nich ma wszystkie wierzchołki rzędu 3, a drugi tylko 2 wierzchołki rzędu 3.

Relacja » rozważana w dowolnym zbiorze grafów, jest relacją równoważności. Rzeczywiście,

Zadanie 5.1.1

Udowodnić, że relacja podobieństwa trójkątów ~ zachodząca między dowolnymi dwoma trójkątami na płaszczyźnie wtedy i tylko wtedy, gdy mają takie same kąty, jest relacją równoważności.

Rozwiązanie. Relacja ta jest oczywiście zwrotna: każdy trójkąt jest podobny do samego siebie. Relacja ta jest też w oczywisty sposób symetryczna. Aby uzasadnić przechodniość, przyjmijmy, że D1 ~ D2 i D2 ~ D3. Wtedy, jeśli kąty trójkąta D 1 wynoszą a, b i g stopni, to trójkąt D2 ma jeden z kątów równy a , drugi równy b, a trzeci g. Podobnie, kąty trójkąta D3 , jako równe kątom trójkąta D 2, wynoszą też a, b i g. A zatem D1 ~ D3. Zauważmy, że jeśli f jest funkcją, która dowolnemu trójkątowi na płaszczyźnie przyporządkowuje zbiór liczb rzeczywistych {a, b, c} określających wartości (np. w stopniach) kątów tego trójkąta, to relację ~ można określić bardziej precyzyjnie przyjmując dla dowolnych D1, D2,

D1 ~ D2 wttw f(D1) = f( D2).

Lemat 5.1.1

Każda funkcja całkowita f : X ® Y wyznacza w zbiorze X relację równoważności » taką, że dla dowolnych x, x',

x » x' wttw f(x) = f(x').

Dowód.

Zwrotność: Jeśli f jest funkcją całkowitą, to dla dowolnego x określona jest dokładnie jedna wartość f(x) i oczywiście f(x) = f(x).

Symetria: Ponieważ relacja = jest relacją symetryczną i wartości f(x) i f(x') są określone, to f(x) = f(x') implikuje f(x') = f(x). W konsekwencji x » x' wttw x' » x.

Przechodniość: Jeśli x » x' i x' » x'', to wartości funkcji f dla x, x' i x'' są takie same, a więc x » x''.J

Powyższy lemat daje prostą metodę konstruowania różnych relacji równoważności. Jeśli jednak f jest funkcją różnowartościową, to relacja równoważności wyznaczona przez f nie jest zbyt interesująca, gdyż żadne dwa różne elementy nie są w tej relacji.

Przykład 5.1.3

  1. Rozważmy funkcję f(x) = x mod 3 określoną dla liczb naturalnych i o wartościach naturalnych. Wartością funkcji f dla argumentu x jest reszta z dzielenia x przez 3. Funkcja f wyznacza relację równoważności » ,

n » m wttw f(n) = f(m)

taką, że wszystkie liczby podzielne przez 3 są w relacji z liczbą 0 (bo przy dzieleniu przez 3 dają resztę 0), wszystkie liczby, które przy dzieleniu przez 3 dają resztę 1 są w relacji » z liczbą 1, i wreszcie, wszystkie liczby naturalne, które przy dzieleniu przez 3 dają resztę 2, są w relacji z 2. Relacja » wyznaczyła z zbiorze N podział na trzy grupy liczb, w zależności od tego jaką te liczby dają resztę przy dzieleniu przez 3.

(2) Dany jest graf niezorientowany G = <V, E>, gdzie V jest zbiorem wierzchołków, a E zbiorem krawędzi grafu G. Zdefiniujemy w zbiorze V relację (relacja osiągalności),

x ~ y wttw istnieje w G droga łącząca wierzchołki x i y.

Tak zdefiniowana relacja jest relacją równoważności w zbiorze wierzchołków tego grafu. Mówimy o niej, że jest tranzytywnym (tzn. przechodnim) domknięciem relacji sąsiedztwa w grafie. Zwrotność i symetria relacji ~ są oczywiste. Sprawdźmy przechodniość. Jeżeli x ~ y i y ~ z, tzn. istnieje droga od x do y i istnieje droga od y do z. Jeżeli wykorzystamy najpierw drogę od x do y, a potem drogę od y do z, to znajdziemy tym samym drogę od x do z, por. Rys.5.1.2(a). W grafie na rysunku 5.1.2(b) relacja ~ wyznacza podział zbioru wierzchołków na dwie grupy (nazywamy je spójnymi składowymi grafu). Graf relacji osiągalności przedstawiono na rysunku Rys. 5.1.2(b). Nie ma żadnych dróg łączących wierzchołki z różnych grup. Natomiast w każdej z grup, każdy wierzchołek jest osiągalny z każdego innego. Taką własność grafu nazywamy spójnością. Grafy przedstawione na rysunku 5.1.1 są spójne, a graf relacji osiągalności ~ jest grafem pełnym (tzn. każdy wierzchołek jest połączony krawędzią z każdym innym).

Rys. 5.1.2 Graf i jego tranzytywne domknięcie

  1. w przypadku grafu spójnego,
  2. w przypadku, gdy graf nie jest spójny.

Relację równoważności, jak każdą inną relację binarną, możemy przedstawić w postaci graficznej. Czytelnik zechce zwrócić uwagę na charakterystyczny kształt otrzymanego grafu :

zbiór wierzchołków grafu rozpada się na, wyraźnie od siebie oddzielone, grupy. Na rysunku 5.1.3 przedstawiono graficznie przykłady dwóch relacji równoważności zdefiniowanych za pomocą funkcji f(x) = x mod 3 i g(x)= x mod 4 w zbiorze {0,1,2,3,4,5,6}.

Rys. 5.1.3 Graficzne przedstawienie relacji równoważności wyznaczonej przez

  1. funkcję f(x) = x mod 3,
  2. funkcję g(x) = x mod 4, w zbiorze {0,1,...6}.

Pytanie 5.1.1: Czy suma dwóch relacji równoważności określonych w zbiorze X jest relacją równoważności?

Zadanie 5.1.2

Sprawdź, czy relacja r określona w zbiorze liczb rzeczywistych warunkiem: dla dowolnych x, yÎ R, (x, y) Î r wttw x-y Î Q, jest relacją równoważności.

Odpowiedź: Tak, to jest relacja równoważności. Relacja r jest zwrotna, bo 0 jest liczbą wymierną, a stąd (x - x) Î Q. Relacja r jest symetryczna, bo jeśli (x-y) jest liczbą wymierną, to jest nią liczba (y-x). Relacja r jest przechodnia, bo jeśli (x,y) Î r i (y,z)Î r, to (x-y) Î Q i (y-z) Î Q, skąd (dodając) otrzymamy, że (x-y)+(y-z) Î Q, czyli (x-z) Î Q.


  «poprzedni punkt    następny punkt »