Przejście do drugiej części wykładu


Strony dostępu do danych

Strony dostępu do danych są interakcyjnymi stronami WWW, które utrzymują aktywne połączenie z bazą danych MS Access. Użytkownik wyświetla stronę dostępu do danych w przeglądarce firmy Microsoft – Internet Explorer (wersji >=5) i może na niej oglądać, wyszukiwać, edytować dane zapisane na stałe w bazie danych. Strony dostępu do danych mogą być używane zarówno w sieci wewnętrznej intranet jak i sieci Internet - w tym ostatnim przypadku wymagane jest użycie serwera WWW takiego jak Microsoft Internet Information Server jako pośrednika między przeglądarką użytkownika a programem MS Access działającym w lokalnej sieci.

Można tworzyć dwa rodzaje stron:

Strona bez grupowania danych - z możliwością edytowania:

Rezultat (po wyborze stylu strony):

 

Strona z grupowaniem danych - bez możliwości edytowania.

 


Podsumowanie

Projektowanie raportów i stron dostępu do danych jest podobne do projektowania formularzy. Polega na umieszczaniu na graficznym obiekcie interfejsu użytkownika odpowiednich elementów odpowiednio powiązanych z tabelami i perspektywami w bazie danych. W przypadku raportów i stron dostępu do danych główną metodą wprowadzenia wewnętrznej struktury jest grupowanie po wartościach pochodzących z jednej lub więcej kolumn. W wyniku grupowania i tak zwanych zestawień krzyżowych danych wychodzimy poza podstawową strukturę danych relacyjnego modelu danych – mianowicie relację. W przypadku raportów mamy możliwość prezentacji danych w postaci wykresów.

W przypadku raportów jest możliwość ich zagnieżdżania poprzez użycie  podraportów a także podformularzy.
 


Słownik

raport - jest to obiekt interfejsu użytkownika służący do prezentowania informacji z bazy danych.
grupa w raporcie - rekordy są grupowane względem wspólnych wartości wyróżnionych pól. Grupa składa się z nagłówka, sekcji szczegółów (ewentualnie z zagnieżdżonymi podgrupami) i stopki.
zestawienie krzyżowe - tabela nie-relacyjna, w której wiersze jak i kolumny są opatrzone etykietami – wartościami przechowywanymi w bazie danych jak np. zestawienie sumarycznych zarobków uzyskiwanych na danym stanowisku pracy względem działu: wiersze etykietowane  stanowiskami, kolumny etykietowane działami.
strona dostępu do danych (WWW) - interakcyjna strona WWW, która utrzymuje aktywne połączenie z bazą danych MS Access.
 

Zadania 1, 2



Strona przygotowana przez Lecha Banachowskiego - 02/06/03 .