następny punkt »


1. Analiza i synteza obrazu telewizyjnego

Obraz telewizyjny przesyłany jest w postaci informacji o kolejnych elementach obrazu. Informacja ta uzyskiwana jest w procesie analizy obrazu w przetwornikach obrazowych wchodzących w skład np. kamery telewizyjnej lub skanera telekinowego. W telewizji standardowej obraz został podzielony na 625 linii, których analiza następuje w dwóch etapach: najpierw linie nieparzyste, a potem parzyste. Taka analiza określana jest jako wybieranie międzyliniowe lub z przeplotem (interlace). Zbiór linii nieparzystych nazywa się polem nieparzystym, a zbiór linii parzystych polem parzystym. Analiza następuje od lewej strony do prawej i od góry do dołu. Jeden obraz (2 pola) analizowany jest w czasie 1/25 sekundy. W czasie 1 sekundy analizie podlega 25 obrazów. Aby prawidłowo dokonać analizy i późniejszej syntezy obrazu należy przekazać informację przestrzenną o analizowanym fragmencie obrazu. Informacja ta zawarta jest w impulsach synchronizujących przekazywanych podczas przerw w wybieraniu obrazu. Impulsy synchronizacji linii sterują analizą i syntezą obrazu od lewej do prawej strony ekranu. Impulsy synchronizujące pola sterują wybieraniem od góry do dołu.

Częstotliwość wybierania poziomego w systemie obowiązującym w Europie wynosi 15,625Hz, co odpowiada okresowi linii telewizyjnej 64 ms.

Częstotliwość odchylania pionowego wynosi 50Hz, co odpowiada okresowi 20 ms.

Większość używanych obecnie systemów telewizyjnych są to systemy międzyliniowe, w których obraz składa się z dwóch "przeplatanych" pól. Przeplot zwiększa rozdzielczość w czasie, dając dwa razy więcej obrazów na sekundę, z których każdy ma tylko połowę linii. Przeplatanie jest zatem redukcją pasma. W systemach międzyliniowych powstają zniekształcenia obrazu widoczne szczególnie na pionowych elementach obrazu. Takich zniekształceń nie posiadają systemy kolejnoliniowe (progresive) stosowane dotychczas głównie w technice komputerowej.

W nowoczesnej telewizji o wysokiej rozdzielczości HDTV coraz częściej stosowane są systemy kolejnoliniowe, które pozwalają na uzyskanie obrazu o znacznie lepszej jakości.


 następny punkt »