Wykłady > Model zarządzania usługami IT > Przegląd modelu

15.2 Przegląd modelu



 

Najważniejszym kryterium każdego nowego rozwiązania IT jest jego dopasowanie się do istniejącej struktury przedsiębiorstwa, bez naruszania dotychczasowych procedur i procesów. Z jednej strony mamy skomplikowane rozwiązania oraz procedury informatyczne, a z drugiej procesy biznesowe. W świecie idealnego przedsiębiorstwa te dwie struktury powinny się zazębiać, nie wprowadzając chaosu w działalności organizacji. Sprostanie temu pierwszemu warunkowi w wielu firmach napotyka istotne trudności, a przecież ich przezwyciężenie to dopiero połowa sukcesu. Nie zapominajmy o drugim, jakże ważnym, aspekcie: wysokiej jakości oraz niskiej cenie. Jak wiele wysiłku i trudu może to kosztować najlepiej wiedzą ci, którzy odnieśli sukces w tej dziedzinie. Na rynku usług informatycznych pozostaje jednak cała grupa przedsiębiorstw, które szukają gotowych rozwiązań. Z pomocą przychodzi ITIL łączący dwie części w jedną całość. Pozwala sprostać wszystkim procesom biznesowym przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości i niskiej cenie świadczonych usług.

Menedżerowie z długoletnią praktyką uważają, że metodyka ITIL nie jest całkowicie nowym narzędziem, gdyż pewne elementy tego standardu od lat funkcjonują w wielu organizacjach na całym świecie. Po co więc wdrażać coś, co już funkcjonuje?

Odpowiedzią jest konkluzja, że ITIL łączy w całość dotychczasowe procedury i praktyki, dając w rezultacie nowe podejście do zarządzania usługami IT.

Zazwyczaj przeciętny użytkownik nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele jego pracy czyli procesów biznesowych, z którymi ma do czynienia, zależy od efektywności pionu informatycznego. Patrzy jedynie na informatykę przez pryzmat działu Help Desk, który jest tak naprawdę niewielką częścią całego skomplikowanego procesu świadczenia usług. W rezultacie obszar ten postrzegany jest jako źle zorganizowany i kosztowny. Problem negatywnej opinii Help Desku rozwiązuje ITIL, który wprowadza Zarządzanie Incydentem i Problemem (Incydent Management, Problem Management) oparte na funkcji Service Desk. Zdecydowanie najwięcej osób stosujących ITIL zaczynało jego wdrażanie od Help Desku, jednak praktyki te można stosować z powodzeniem nie tylko wewnątrz firmy, regulując relacje między użytkownikami a pracownikami działu IT, ale również między firmą świadczącą usługi w outsourcingu, a jej odbiorcą [17].

ITIL wyróżnia 11 dziedzin podzielonych na dwa główne obszary: ” Świadczenia usług” (Service Delivery) oraz „Wspierania świadczenia usług” (Service Support). Nie istnieje jasna i prosta odpowiedź, którą z gałęzi należy wdrażać w pierwszej kolejności. Kwestia ta bardzo często jest powodem konfliktów w środowiskach konsultantów i analityków. Zanim przejdę do omówienie poszczególnych procesów wchodzących w skład metodyki, warto najpierw poznać miejsce, jakie zajmuje dany obszar w modelu zarządzania usługami. Rysunek przedstawia model zarządzania usługami IT zgodnie z metodyką ITIL.

 

 

Rysunek

 

Mimo istnienia polskich tłumaczeń kluczowych gałęzi metodyki, nadal częściej stosowane są nazwy oryginalne, które zostały zebrane w tabeli 1.

 

ORYGINALNA NAZWA OBSZARU METODYKI

POLSKI ODPOWIEDNIK

Service Delivery

Świadczenie usług

Service Level Management

Zarządzanie poziomem usług

Financial Management

Zarządzanie finansowe

Availability Management

Zarządzanie dostępnością

Continuity Management

Zarządzanie ciągłością

Capacity Management

Zarządzanie pojemnością

Service Support

Wspierania świadczenia usług

Change Management

Zarządzanie zmianą

Release Management

Zarządzanie wersją

Configuration Management

Zarządzanie konfiguracją

Problem Management

Zarządzanie problemem

Incident Management

Zarządzanie incydentem

Service Desk

Service Desk

 

Tabela 1.Oryginalne nazwy obszarów metodyki ITIL wraz z odpowiednikami w

                     języku polskim.

 

Przyczyną tej sytuacji mogą być szkolenia przeprowadzane zazwyczaj w języku angielskim, bądź też wciąż bardzo mała baza polskiej fachowej literatury. Dlatego w swojej pracy częściej będę używać oryginalnych nazw obu obszarów metodyki.



Przejdź dalej




Wykłady > Model zarządzania usługami IT > Przegląd modelu