System zobowiązań:

On

On jest to zobowiązanie nakładane na jednostkę przez cesarza (ko on), rodziców (oya on), nauczyciela (shi-no on), które otrzymuje się na całe życie. Należy je "spłacać", "oddawać" względem człowieka, od którego otrzymało się on (on jin)

Gimu

Pełne odwzajemnienie zobowiązań tego rodzaju jest niemożliwe. Dług nie ulega przedawnieniu. Możemy wyróżnić:
- chu obowiązki względem cesarza, prawa i Japonii
- ko - obowiązki wobec rodziców i przodków
- nimmu - obowiązki zawodowe

Giri

Zobowiązanie te muszą zostać spłacone w pełni w określonym czasie. Giri wobec świata dotyczy obowiązków wobec suwerena, osób powinowatych czy n.p. spłaty on otrzymanego w postaci: przyjęcia pieniędzy, przysługi pracy od osób nieskoligaconych. Giri wobec własnego imienia narzuca natomiast obowiązek: oczyszczenia własnej opinii, zawodowej kompetencji, życia odpowiedniego do zajmowanej pozycji, przestrzegania zasad okazywania szacunku

Zrozumienie tych zależmości ułatwić może "Opowieść o czterdziestu siedmiu samurajach", która w Japonii posiada rangę epopei narodowej. Oto jej skrót:

Hrabia Kira ośmieszył feudała Asano w czasie uroczystości w pałacu shoguna. Asano rani Kirę (giri wobec własnego imienia), ale narusza chu dobywając miecza w niedozwolonym miejscu. Spłaca więc chu popełniając seppuku. Nikt z krewnych nie chciał być dziedzicem wasala, który naruszył chu. Samuraje pozostali więc bez pana (stali się roninami). Samuraje powinni więc spełnić giri wobec pana także popełniając seppuku. Oishi jeden z samurajów uważał jednak, iż to za mało i bardziej honorowym rozwiązaniem byłaby wendeta - zabójstwo Kiry. Musi jednak złamać chu, gdyż nie może powiadomić, zgodnie z prawem, shoguna o planowanej zemście, gdyż Kira stał zbyt blisko shoguna i ten nie zezwoliłby na to. Wraz z 46 roninami z pośród 300 Oishi najeżdża twierdzę Kiry i zabija go spełniając giri i naruszając chu. Następnie musieli spłacić chu poprzez seppuku.